Polska Kartoteka Przyrodnicza podsumowanie

Dominik Krupiński, 2016-03-16

Na dworze coraz cieplej, w powietrzu czuć już nadchodzącą wiosnę. Przyroda budzi się do życia. Pierwszymi zwiastunami wiosny są migrujące ptaki, ale także płazy. Zachęcamy do wpisywania obserwacji przyrodniczych do Polskiej Kartoteki Przyrodniczej, kartoteki on-line do której można wpisywać obserwacje nie tylko zwierząt ale także stwierdzenia stanowisk rzadkich gatunków roślin i siedlisk przyrodniczych.

 

Polska Kartoteka Przyrodnicza funkcjonuje już od blisko 9 lat (od maja 2007 roku). Do dnia 8 III 2016 zgromadzono w jej zasobach łącznie ponad 139 120 obserwacji. W latach 2012-2015 zgromadzono łącznie 92 680 obserwacji. W tym udział procentowy obserwacji poszczególnych grup zwierząt był następujący:

            Ptaki –      91,4

            Ssaki –        4,1

            Owady –     3,4

            Płazy –        0,5

            Gady –        0,4

            Pozostałe –  0,1

 

W Kartotece zarejestrowanych jest kilkaset osób. Regularnie swoje obserwacje wpisuje około 30 osób, pozostali od czasu do czasu lub incydentalnie. W Kartotece istnieje możliwość dodawania zdjęć oraz innych plików, np. dźwiękowych. Wpisywanie danych jest bardzo proste i szybkie. Obserwacje zaznacza się na mapie, poprzez najechanie wskaźnikiem na miejsce obserwacji. Informacje o miejscu obserwacji (gmina, powiat, województwo) wyświetlają się wówczas automatycznie. Dane można sortować (według gatunku, obserwatora, roku, miejsca obserwacji itd), przeszukiwać (ustawianie widoczności poszczególnych kolumn) oraz importować (plik xls). W bazie znajdują się także tysiące zdjęć różnych gatunków. W 2014 roku przygotowana została nakładka służąca wpisywaniu informacji o zinwentaryzowanych bocianich gniazdach, w ramach kolejnego ogólnopolskiego Liczenia Bociana Białego. Wpisane zostały informacje o ponad  23700 stanowiskach (gniazda i potencjalne stanowiska) z terenu woj. mazowieckiego, podlaskiego, warmińsko-mazurskiego i częściowo lubelskiego. Kartoteka to także baza danych przyrodniczych, która może posłużyć do opracowywania publikacji naukowych i atlasów przyrodniczych. Poniżej kilka przykładów

 

Wykorzystanie danych z Kartoteki - prace w przygotowaniu.
 
1. Występowanie form barwnych kowalika (S. europaea cesia i S. e. europaea) w Polsce - P. Stolarz
2. Ptaki Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w latach 1986-2006 - P. Stolarz
3. Lęgowa populacja bociana białego w Mazowieckim Parku Krajobrazowym - P. Stolarz
4. Inwazja uszatki błotnej w Polsce w sezonie 2009/2010 - Krzysztof Kus
5. Atlas rozmieszczenia motyli dziennych w woj. lubuskim -  Łagowsko- Sulęciński Park Krajobrazowy.
6. Atlas rozmieszczenia ssaków Polski
7. Atlas rozmieszczenia motyli Polski