![](https://fs.siteor.com/bocian/articles/photo1s/1295/large/ico-fatX.jpg?1292204469)
Prace pustułkowe trwają
administrator portalu, 2010-10-19
Okres jesienny, to czas prac związanych z przygotowaniami do następnego sezonu potencjalnych miejsc lęgowych dla pustułek. Na przestrzeni ostatnich kilku lat (od 2003 roku) w ramach projektu ochrony pustułki zostało zamontowanych, dzięki działaniom TP „Bocian”, kilkaset skrzynek lęgowych dla tego gatunku. W miarę możliwości są one monitorowane każdego roku w sezonie lęgowym. Stopień zasiedlenia potencjalnych miejsc dla pustułek, jak się okazuje po kilku latach prowadzonych prac, to nie tylko samo zawieszenie budki, ale także dbałość o nią w późniejszym okresie. Część skrzynek już się „zestarzała”, zwłaszcza jeśli chodzi o te zawieszone w najwcześniejszym okresie (lata 2003-2004). Staramy się, w miarę możliwości, wymieniać je na nowe. Ponadto niezwykle istotne jest umożliwienie ptakom swobodnego dolotu do zawieszonej na drzewie skrzynki lęgowej. W związku z tym warto poobcinać gałęzie w sąsiedztwie skrzynki. Znamy przykłady, że skrzynka została opuszczona przez pustułki z powodu braku możliwości swobodnego dolotu do gniazda. Ważne jest też ustalenie priorytetów, czyli które budki należy wymienić najpierw i wokół których należy poobcinać najpierw gałęzie. Najważniejsze są te budki, które były już zajmowane przez pustułki. Poza tym część skrzynek trzeba wyczyścić a jeszcze inne remontować na drzewie. Warto sprawdzić, czy w budce jest wyściółka – budki, które zostały wysłane tylko samymi patykami, po kilku latach mogą być ich pozbawione z powodu działania warunków atmosferycznych. Taka budka, nawet jeśli jest zamontowana w odpowiednim miejscu, nie zostanie przez pustułki zajęta. Niektóre budki trzeba przewiesić, bo wokoło wyrosły zbyt wysokie drzewa. Nie sposób podjąć interwencji przy wszystkich potencjalnych stanowiskach.
![](http://fs.siteor.com/bocian/files/www/aktualnosci2010/fotki/Obraz-119-oblozaP.jpg)
Najlepszym przykładem systematycznych działań przy budkach pustułkowych jest grupa łukowska (Tomek Grabowski i Mateusz Chamioło). Przycinka gałęzi na drzewach prowadzona jest co roku a budki dowieszane są sukcesywnie. Dlatego też w ostatnim roku aż 60% skrzynek zasiedlonych było w powiecie łukowskim przez pustułki (na 35 dostępnych). W powiecie siedleckim zamontowanych jest ponad 240 skrzynek, dlatego też coroczna interwencja w każdym miejscu jest trudna. Stopień zasiedlenia, aczkolwiek już znaczący, jest niższy niż w powiecie łukowskim.
Poza interwencjami na drzewach wymieniane też będą częściowo najstarsze budki na słupach energetycznych. Na tego typu prace przygotowani są już siedleccy energetycy. To specyficzne działania, w których udział biorą energetycy. Wymagane będzie odłączenie prądu na odcinkach linii energetycznych, gdzie prowadzone będą prace.