Transmisja online z gniazda bielików

Marek Kowalski, 2012-04-25

Transmisja online z gniazda bielików to wspólny projekt edukacyjny Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów – pionierski w Polsce i jeden z niewielu tego rodzaju w Europie. W styczniu tego roku leśnicy i eksperci z KOO wytypowali trzy miejsca gniazdowania bielików w województwach olsztyńskim i łódzkim. Kilka tygodni później w każdej z lokalizacji w koronach drzew na wysokości ok. 30 m zainstalowali kamery z funkcją podczerwieni, by internauci mogli obserwować rodzinne życie ptaków również w nocy. W dwóch miejscach sprzęt zamontowano nie na drzewach gniazdowych, lecz sąsiednich, natomiast w trzecim kamerę udało się umieścić bezpośrednio na ponad 120-letniej rozłożystej sośnie, gdzie znajduje się gniazdo.

Podczas kontroli w marcu okazało się, że leśnicy i ornitolodzy mieli szczęście – dwa z trzech wytypowanych gniazd zostały zasiedlone, a bieliki zaakceptowały obecność kamer. Do transmisji on-line wybrano tę na terenie Nadleśnictwa Kutno (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi), która znajduje się zaledwie 3,5 m od gniazda i zapewnia najlepszy podgląd. O wyborze gniazda na terenie Nadleśnictwa Kutno zadecydowało również to, że gniazdujące tam bieliki mają wiele zdolności adaptacyjnych i niski poziom strachu przed człowiekiem. Znajdują się tu stawy hodowlane (główne miejsca żerowania ptaków) oraz niewielkie, położone wśród łąk i pól, kompleksy leśne, w których ptaki gniazdują.

W połowie marca samica złożyła w gnieździe jaja (prawdopodobnie dwa). Zazwyczaj samiec i samica wysiadują je na zmianę - gdy jedno jest w gnieździe, drugie żeruje. Ostatnio coraz częściej rodzice pozostawiają jaja i przesiadują gdzieś poza zasięgiem "wzroku" kamery. Powoduje to wiele obaw, czy nie zdarzyło się jakieś nieszczęście... Wylęg piskląt powinien nastąpić między 25 kwietnia a 1 maja, czyli lada dzień.

Przy gnieździe pojawia się szpak, który chciałby chyba zamieszkać tuż obok, ale bieliki go odpędzają. Raz zauważyliśmy ciekawską sójkę. Można też zauważyć przelatujące kruki, które czyhają na bielicze jaja.

Organizatorzy przedsięwzięcia zachęcają to przesyłania zdjęć ciekawych zachować bielika, a na autorów najciekawszych zdjęć czekają nagrody. Gorąco zachęcamy, aby robiąc sobie przerwę w oglądaniu naszych pustułek, rzucić okiem i na te królewskie ptaki. Więcej na stronie projektu.

Opracowano na podstawie materiałów znajdujących się na stronie Lasów Państwowych.