![Slide 1](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_szeroki_CIP.jpg?1737024754)
![Slide 2](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_kulik.jpg?1737632916)
![Slide 3](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_wierzby1.jpg?1737634451)
![Slide 4](https://fs.siteor.com/bocian/files/bocian_baner.jpg?1738675234)
Nietoperze są ssakami, a zatem posiadają cechy charakterystyczne dla przedstawicieli tej gromady. Można tu wymienić pokrycie ciała włosami, obecność gruczołów mlecznych u samic, charakterystyczną budowę szkieletu, uzębienie, żyworodność. Jednak osiągnięcie przez nie zdolności aktywnego lotu związane jest z wieloma przystosowaniami do niej, które wyróżniają nietoperze od innych ssaków.
Najbardziej rzucającą się w oczy cechą nietoperzy są skrzydła. Zbudowane są one z błony lotnej rozpiętej na kościach kończyny przedniej, kończyny tylnej i na ogonie. Wyróżniamy następujące części błony lotnej: błona przedskrzydłowa (propatagium), błona międzypalcowa (chiropatagium lub dactylopatagium), błona skrzydłowa (plagiopatagium), błona ogonowa (uropatagium).
Ogon jest bardzo dobrze rozwinięty, prawie w całości objęty błoną (niekiedy koniec ogona wystaje poza błonę). Oglądając końcówkę ogona należy delikatnie trzymać ją palcami, gdyż przy silniejszym naciągnięciu może ogon wysuwać się z błony lotnej mocniej niż zwykle. Od pięty w kierunku ogona, wzdłuż brzegu błony lotnej, biegnie długa chrząstka (tzw. ostroga), występująca tylko u nietoperzy. U części gatunków poza ostrogą występuje jeszcze niewielki fałd skórny (tzw. płatek), niekiedy wzmocniony poprzeczną chrząstką.
Na głowie dobrze widoczne są uszy tych zwierząt. Ich wielkość jest różna - u części gatunków są niewielkie, umieszczone po bokach głowy, u innych zaś ogromne, równe niemal długości ciała. Niekiedy stykają się ze sobą na środku głowy. U większości gatunków w otworze usznym znajduje się charakterystyczny płatek skórny, tzw. koziołek (łac. tragus). W zależności od gatunku jest on wydłużony i szpiczasty lub zaokrąglony, bądź krótki i szeroki, czasami rogalikowato wygięty. Jego funkcja jest nieznana. U podkowcowatych koziołek nie występuje, zaś po drugiej stronie ucha znajduje się antytragus. Podkowce odznaczają się także charakterystycznymi naroślami na nosie w kształcie podkowy.
Ubarwienie większości gatunków nietoperzy jest mało atrakcyjne, przeważają barwy szaro-brązowe, w różnych odcieniach i kombinacjach. Mutacje barwne spotykane są u nietoperzy bardzo rzadko. Sporadycznie spotykano osobniki melanistyczne, rufistyczne czy częściowo albinotyczne. Całkowity albinizm jest niesłychanie rzadki.