Slide 1 Slide 2 Slide 3 Slide 4


Nietoperze są ssakami, a zatem posiadają cechy charakterystyczne dla przedstawicieli tej gromady. Można tu wymienić pokrycie ciała włosami, obecność gruczołów mlecznych u samic, charakterystyczną budowę szkieletu, uzębienie, żyworodność. Jednak osiągnięcie przez nie zdolności aktywnego lotu związane jest z wieloma przystosowaniami do niej, które wyróżniają nietoperze od innych ssaków.

Najbardziej rzucającą się w oczy cechą nietoperzy są skrzydła. Zbudowane są one z błony lotnej rozpiętej na kościach kończyny przedniej, kończyny tylnej i na ogonie. Wyróżniamy następujące części błony lotnej: błona przedskrzydłowa (propatagium), błona międzypalcowa (chiropatagium lub dactylopatagium), błona skrzydłowa (plagiopatagium), błona ogonowa (uropatagium).

Błona lotna składa się z dwóch warstw bardzo delikatnej i elastycznej skóry, między którymi przebiegają naczynia krwionośne służące do jej odżywiania oraz włókna nerwowe. Powierzchnia jej jest naga, jedynie fragmenty położone bliżej tułowia lub przy kościach są niekiedy pokryte rzadkim futerkiem. Kości kończyny przedniej są silnie wydłużone, zaś kości śródręcza i palców pozrastane. Jedynie kciuk nie jest objęty błoną lotną - jest krótki i zakończony pazurem (pozostałe palce nie mają pazurów).
 
Tylne kończyny są dobrze rozwinięte, zakończone pięciopalczastymi stopami, zaopatrzonymi w pazury umożliwiające poruszanie się oraz zaczepianie na spoczynek. Błona skrzydłowa sięga do nasady palców, do pięty lub - sporadycznie - przyczepiona jest w połowie odległości między nimi, zaś ogonowa zawsze do pięty.
 

Ogon jest bardzo dobrze rozwinięty, prawie w całości objęty błoną (niekiedy koniec ogona wystaje poza błonę). Oglądając końcówkę ogona należy delikatnie trzymać ją palcami, gdyż przy silniejszym naciągnięciu może ogon wysuwać się z błony lotnej mocniej niż zwykle. Od pięty w kierunku ogona, wzdłuż brzegu błony lotnej, biegnie długa chrząstka (tzw. ostroga), występująca tylko u nietoperzy. U części gatunków poza ostrogą występuje jeszcze niewielki fałd skórny (tzw. płatek), niekiedy wzmocniony poprzeczną chrząstką. 

Kształt skrzydeł związany jest ze sposobem lotu. Gatunki latające szybko mają skrzydła długie i wąskie (np. nasze borowce), zaś latające powoli, bardziej zwrotne, mają skrzydła stosunkowo krótkie i szerokie.
 

Na głowie dobrze widoczne są uszy tych zwierząt. Ich wielkość jest różna - u części gatunków są niewielkie, umieszczone po bokach głowy, u innych zaś ogromne, równe niemal długości ciała. Niekiedy stykają się ze sobą na środku głowy. U większości gatunków w otworze usznym znajduje się charakterystyczny płatek skórny, tzw. koziołek (łac. tragus). W zależności od gatunku jest on wydłużony i szpiczasty lub zaokrąglony, bądź krótki i szeroki, czasami rogalikowato wygięty. Jego funkcja jest nieznana. U podkowcowatych koziołek nie występuje, zaś po drugiej stronie ucha znajduje się antytragus. Podkowce odznaczają się także charakterystycznymi naroślami na nosie w kształcie podkowy. 

Oczy u krajowych gatunków są niewielkie. Stąd prawdopodobnie wziął się dość powszechny, oczywiście błędny, pogląd, że nietoperze są ślepe.
 

Ubarwienie większości gatunków nietoperzy jest mało atrakcyjne, przeważają barwy szaro-brązowe, w różnych odcieniach i kombinacjach. Mutacje barwne spotykane są u nietoperzy bardzo rzadko. Sporadycznie spotykano osobniki melanistyczne, rufistyczne czy częściowo albinotyczne. Całkowity albinizm jest niesłychanie rzadki.