![Slide 1](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_szeroki_CIP.jpg?1737024754)
![Slide 2](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_kulik.jpg?1737632916)
![Slide 3](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_wierzby1.jpg?1737634451)
![Slide 4](https://fs.siteor.com/bocian/files/bocian_baner.jpg?1738675234)
Zimowy monitoring nietoperzy jest jedną z najdłużej trwających akcji badawczych, mających na celu poznanie wieloletnich zmian liczebności zwierząt w Polsce. Jego idea została wypracowana podczas pierwszego spotkania polskich chiropterologów (czyli badaczy i miłośników nietoperzy) w roku 1987. Postanowiono wówczas prowadzić coroczne liczenia nietoperzy w podziemnych zimowiskach tych ssaków, zawsze tą samą metodą i w tym samym terminie (optymalnie w 1. połowie lutego). Akcja zaczęła się rozrastać – obecnie w całej Polsce kontrolowanych jest około 1000 zimowisk!
Od kilku lat kontrolujemy około 200 (grudzień) – 250 (luty) obiektów, w których zliczamy kilka tysięcy nietoperzy. Są to obiekty zarówno grupujące dużo nietoperzy (po kilkaset), jak i niewielkie, w których zimuje kilka tych ssaków. Niestety, liczba nietoperzy zimujących w danym obiekcie zależy od wielu czynników – nie tylko od ich liczebności w danej okolicy. Dlatego poważniejsze wnioski można wysnuwać dopiero po kilkudziesięciu latach liczeń.
W kontrolowanych przez nas obiektach najliczniejsze są mopki, stanowiące około połowy spotykanych nietoperzy. Może być to spowodowane charakterem tych zimowisk – są one najczęściej betonowe, chłodne - a mopki to nietoperze zimnolubne. Poza nimi licznie występują też nocki rude i nocki Natterera. Rzadziej spotykamy gacki brunatne - prawdopodobnie dlatego, iż preferują one małe obiekty, w których rzadko prowadzimy liczenia. Pozostałe gatunki, jakie obserwujemy, to: nocek duży, nocek Brandta, nocek wąsatek, nocek łydkowłosy, mroczek późny, mroczek pozłocisty (jedynie Mazury i północne Podlasie), gacek szary.