![Slide 1](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_szeroki_CIP.jpg?1737024754)
![Slide 2](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_kulik.jpg?1737632916)
![Slide 3](https://fs.siteor.com/bocian/files/banner_wierzby1.jpg?1737634451)
![Slide 4](https://fs.siteor.com/bocian/files/bocian_baner.jpg?1738675234)
Od wielu lat uczestniczymy w wieszaniu budek dla nietoperzy. Czasami zdobywamy i wieszamy je samodzielnie, czasami tylko pomagamy (namawiamy do wieszania budek, organizujemy ekipę do ich rozwieszenia, doradzamy). Staramy się, aby przynajmniej część z nich była pod stałą kontrolą – chcemy bowiem poznać efekty naszej pracy
Pierwsze budki dla nietoperzy powiesiliśmy w roku 2002 – po 100 w Górznieńsko- Lidzbarskim Parku Krajobrazowym i w okolicach Łomży. Już tego samego roku zostały one zasiedlone przez nietoperze, a w kolejnych latach liczba zajętych przez zwierzęta skrzynek wzrastała. Zwiększała się też różnorodność gatunkowa – w G-LPK stwierdziliśmy już 5 gatunków tych ssaków, zaś w okolicach Łomży – 4 gatunki. W okolicach Łomży od początku zdecydowanie dominuje gacek brunatny. W G-LPK natomiast w pierwszym roku dominował różnież gacek brunatny, jednak w kolejnych latach liczniejszy okazał sie byc nocek Natterera.
Jedyne działania dotyczące czynnej ochrony zimowisk nietoperzy prowadzi nasze Koło Działdowskie. Latem roku 2004 w kilku przydomowych piwnicach zamontowano cegły-dziurawki, umożliwiające nietoperzom bezpieczne ukrycie się. Szczegółowe wyniki można obejrzeć na stronie Koła. Wynika z nich, że zarówno liczba nietoperzy zimujących w tych piwnicach, jak i udział osobników, które wybrały sobie cegły za kryjówkę, stale wzrasta. Obecnie około połowy z nich ukrywa się w dziurawkach.